Nevrlý Ove překvapuje

1. listopadu 2015 v 13:07 | VeryVeri |  Knižní a filmové recenze
Nedávno jsem se vydala do knihkupectví, abych tam koupila svému tátovi dárek k narozeninám. Čistě náhodou jím byla knížka, kterou jsem uviděla hned jako první, co jsem tam vstoupila a tak jsem měla ještě dostatek času, abych se tam porozhlédla. V mém smyslu slovo "porozhlédnout" totiž znamená i hodinu a půl. Strávila jsem tam asi půl hodiny výběrem knížky pro sebe a oslovila mě kniha Muž jménem Ove. Přiznávám, že už jsem si na ni brousila zuby pořádně dlouho.

Knihu jsem začala číst ve škole a musím přiznat, že mi zezačátku přišla docela nudná. Ove byl prostě nevrlý děda, kterého štve celý svět a na každého, ať už ho vidí poněkolikáté či dokonce poprvé a potrpí si na zvyky, které má už od svého dětství osvědčené. Pak ale přišlo obrovské BUM!

Spolu s nastěhováním nových sousedů, kteří neumí zacouvat s přívěsným vozíkem a zničí Oveho schránku se najednou seběhne nečekané množství událostí a už prostě nemůžete přestat číst. Do knihy se promítá jednak Oveho současný život plný moderních technologií a především mužů v bílých košilích, tak i jeho dětství, dospívání a manželství. Najednou začnete s Ovem soucítit a mít ho čím dál víc radši. Ove se ve svém příběhu setkává s mnoha lidmi či zvířaty, a i když je k nim vždy nepříjemný a nejradši by se jich zbavil, oni ho mají jistým způsobem pořád rádi.
Ove i postavy okolo něj jsou dobře propracované a jistým způsobem i vtipné.

Frederick Backman, švédský spisovatel, svou první knihou mě opravdu zaujal. Výborně užívá jednoduchých vět a každá má obrovský význam. Autor si výborně pohrává s osloveními či s vyjadřováním jednotilvých postav.

Knihu Muž jménem Ove doporučuji. Dalo by se říct, že mi tato kniha přinesla úplně jiný pohled na maličkosti, které se v životě dějí. Takový pohled, že nic není zbytečné.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 jeffyblack jeffyblack | 1. listopadu 2015 v 13:41 | Reagovat

Četla si příběh o nevrlým chlápkovi a nesrovnávala ho se mnou?:O Jsem uražena! :D Vypadá to zajímavě, nejspíš na knížku taky kouknu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama